Jan Jansz van Rijnevelt, muntmeester in Utrecht tussen 1662 en 1673, overleden op 18 februari 1680, begraven in de Buurkerk op 1 maart 1680, zoon van Jan Dircksz van Rijnevelt (zilversmid) en Aeltgen Jans van Schendel.
Johan van Rijnevelt werd in 1618 leerling van het goud- en zilversmidsgilde, tot welk gilde hij in 1636 als meester toetrad. Binnen het gilde bekleedde hij diverse bestuursfuncties. Op 25 november 1662 werd hij benoemd tot muntmeester, maar bleef ook actief in het goud- en zilversmidsgilde. In 1667 combineerde hij het muntmeesterschap met het decanaat van het gilde. Johan van Rijnevelt werd in 1668 benoemd tot voogd over François, zoon van Frederik Eliot, op dat moment de waardijn aan de Utrechtse Munt. Van Rijnevelt werd door het gerecht enige malen veroordeeld, omdat hij als muntmeester zilver inkocht onder de hem bij wet opgelegde minimumprijs. In 1673 eiste het gerecht een boete van vijfduizend gulden, omdat hij zilver had ingekocht ondanks dat dit door de overheid verboden was. Tot een veroordeling is het niet gekomen.
Van Rijnevelt bekleedde verschillende publieke functies en had in 1660 zitting in de Utrechtse Vroedschap. In 1675 machtigde hij Bonaventuer Elsevier, koopman te Amsterdam, om een aandeel in de WIC te verkopen.
Hij is getrouwd in de Catharijnekerk op 7 november 1637 voor de kerk met
Jacomina Wernersdr van Velthuijsen, overleden op 11 september 1682, begraven in de Buurkerk op 25 september 1682, dochter van Warner Jacobsz van Velthuijsen en Maychje van Mansfelt.
Uit dit huwelijk:
- 1
: Joannes van Rynevelt, gedoopt in de Dom op 24 januari 1641 (doopgetuigen waren zijn grootvader Jan Dircksz van Rijnevelt en zijn grootmoeder Aeltgen Jans van Schendel), overleden voor 3 september 1657.
- 2
: Willem van Rynevelt, gedoopt in de Dom op 4 augustus 1642 (doopgetuigen waren zijn oom Johan van Velthuijsen en zijn grootmoeder Aeltgen Jans van Schendel), overleden voor 5 december 1643.
- 3
: Willem van Rynevelt, gedoopt in de Dom op 5 december 1643 (doopgetuige was zijn oom Cornelis Claesz van Royen).
- 4
: Marija van Rynevelt, gedoopt in de Dom op 10 november 1644 (doopgetuigen waren haar grootmoeder Aeltgen Jans van Schendel en haar oom Johan van Velthuijsen), overleden voor 28 januari 1649.
- 5
: Aletta van Rijnevelt, gedoopt in de Dom op 13 januari 1647 (doopgetuigen waren Heer van Vooren, Schout tot Amersfoort en haar grootmoeder Aeltgen Jans van Schendel), overleden in Rhenen op 16 oktober 1713, begraven in de Buurkerk op 30 oktober 1713.
Zij was gehuwd (1) met Alard van Laer, burgemeester in Rhenen, overleden voor 16 oktober 1713.
Zij is daarnaast getrouwd in Ingen in augustus 1679 voor de kerk (getuigen waren Johan Bor Voor de Bruidegom en zijn schoonmoeder Jacomina Wernersdr van Velthuijsen), op 32-jarige leeftijd (2) met Gerard van Hattem.
(Hij was weduwnaar van Maria de Vreij, overleden voor augustus 1679.)
- 6
: Maria van Rynevelt, gedoopt in de Dom op 28 januari 1649 (doopgetuigen waren haar grootmoeder Aeltgen Jans van Schendel en haar oom Cornelis Claesz van Royen).
Zij is getrouwd in Zeist op 9 mei 1675 voor de kerk, op 26-jarige leeftijd met Nicolaas de Bie.
- 7
: Anna van Rynevelt, gedoopt in de Dom op 13 maart 1651 (doopgetuige was haar oom Cornelis Claesz van Royen).
- 8
: Margareta van Rijnevelt, gedoopt in de Dom op 29 juli 1652 (doopgetuigen waren Heer Mansveld, Drossaerd op de Vaert en haar grootmoeder Aeltgen Jans van Schendel).
Zij is getrouwd in de Dom op 3 juni 1683 voor de kerk, op 30-jarige leeftijd met Nicolaes Monk, afkomstig uit Helsingoer (Denemarken), overleden op 13 februari 1718, begraven in de Buurkerk op 21 februari 1718, waarschijnlijk zoon van Pieter Monk en Aletta Beerninck.
(Hij is eerder getrouwd in Den Haag op 23 februari 1662 voor de kerk met Susanna Sibilla Beer, begraven in de Buurkerk op 3 november 1673, dochter van Hans Jacob Beer en Susanna de Beer.)
- 9
: Jacquemina van Rynevelt, gedoopt in de Dom op 24 juni 1655 (doopgetuige was haar tante Aletta van Rijnevelt).
Zij is getrouwd in IJsendoorn op 22 november 1682 voor de kerk (getuigen waren haar zus Aletta van Rijnevelt en zijn moeder Catharina van Cattenburg), op 27-jarige leeftijd met Willem van Cattenburg, zoon van ... van Cattenburg en Catharina van Cattenburg.
- 10
: Johannes van Rynevelt, gedoopt in de Dom op 3 september 1657 (doopgetuigen waren zijn tante Aletta van Rijnevelt en zijn oom Johan van Velthuijsen).
- 11
: Johanna van Rynevelt, gedoopt in de Dom op 25 maart 1660 (doopgetuigen waren haar oom Cornelis Claesz van Royen en haar tante Margaretha van Velthuijsen).
- 12
: ... van Rijnevelt, overleden op 15 december 1662, begraven in de Buurkerk op 15 december 1662.
terug
www.silverresearch.org
© Luijt/Houtman